Щоб уникнути травматизму і зберегти життя, запам’ятайте елементарні ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ у поводженні з електромережами.

Забороняється:

- залишати без нагляду ввімкнені електронагрівальні прилади, не встановлюйте їх поблизу легкозаймистих предметів - столів, скатертин, штор, фіранок;

- вмикати в мережу і користуватися на відкритому повітрі пральними машинами, радіоприймачами, магнітофонами та іншими електроприладами, оскільки земля - хороший провідник електрики, і при будь-яких несправностях приладу людина може опинитися під дією електричного струму;

- застосовувати електричні проводи всіх видів, а також дріт замість мотузки для сушіння білизни, оскільки на провід або дріт може випадково потрапити напруга(наприклад, від несправностей повітряної лінії);

- переставляти прилади без від’єднання їх від мережі;

- нічого вішати на електропроводку, зафарбовувати і забілювали шнури та проводи, заклеювати проводку папером, шпалерами, закріплювати проводи цвяхами - це може призвести до порушення ізоляції проводів і поразки електричним струмом;

- користуватися електричним приладом, якщо ізоляція електричного шнура або електропроводки пошкоджена чи оголена;

- користуватися вимикачами, штепсельними розетками, вилками, кнопками дзвінків з розбитими кришками;

- проводити будь-які роботи під напругою: заміну електроламп, ремонт вимикачів, розеток, дзвінків, електроплиток, електропроводки і електроприладів тощо;

- використовувати металеві деталі опалювальних систем для заземлення металевих корпусів електроустаткування, оскільки у випадку ремонту системи (або з інших причин) частина батарей опалення може опинитися під напругою.

Ураження неізольованої від землі людини електричним струмом може виникати тоді, коли вона:

Ø доторкнулася до однієї або двох фаз електроустановки під напругою;

Ø наблизилась на небезпечну відстань до неізольованих струмоведучих частин електроустановки під напругою;

Ø доторкнулася до металевих корпусів електрообладнання, що перебуває під напругою внаслідок пошкодження електричної ізоляції;

Ø потрапила під крокову напругу, що виникає в місцях розтікання струму в землі і ін.

Необхідно знати, що смертельно небезпечно не тільки торкатися, але й підходити ближче ніж на 8 метрів до обірваного проводу лінії електропередачі, що лежить на землі. Виявивши обірвані або такі, що провисли, проводи повітряної лінії, слід організувати охорону місця пошкодження, попередити всіх про небезпеку наближення та негайно повідомити про помічене ушкодження в електромережі.

Тому у ванних кімнатах, балконах, туалетах, приміщеннях із заземленими і бетонними підлогами небезпечно користуватися плитками, камінами, переносними електроінструментами, прасками, електрочайниками, торшерами, настільними лампами; не можна торкатися одночасно електроприладів і будь-яких трубопроводів, батарей опалення, металевих конструкцій, з'єднаних із землею, тому що при пошкодженні ізоляції електроприладу через тіло людини пройде струм, небезпечний для життя.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ ПРИ УРАЖЕННІ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

Людина, яка потрапила під напругу, не може самостійно звільнитися від струмоведучих частин, що знаходяться під напругою. Необхідно застосовувати найтерміновіші заходи для якнайшвидшого звільнення людини від дії електричного струму.

Перш за все потрібно відключити вимикач, вийняти вилку з розетки, вивернути запобіжники, перерубати провід гостроріжучим предметом з сухою дерев'яною ручкою. Якщо умови не дозволяють, необхідно швидко від’єднати (відірвати) потерпілого від струмоведучих частин.

УВАГА! Звільняючи потерпілого від дії електричного струму, слід діяти однією рукою. Інакше ви ризикуєте стати “частиною ” електричного ланцюжка та одержати тяжкі опіки.

Якщо людина лежить на землі поруч з обірваним дротом, до нього треба підходити, кинувши собі під ноги “ізоляцію ” - наприклад, суху дошку, гумову ковдру, книги або стопку газет. На руки краще над усе надягнути гумові чи шкіряні сухі рукавички. На крайній випадок обмотати руки сухою тканиною.

Відтягніть постраждалого від місця, де поширюється струм та перенесіть на безпечну ділянку. Для цього потрібно взяти його за краї одягу, попередньо обмотавши будь-якою сухою тканиною і свої руки. Діяти одною рукою, а другу опустити вниз.

Пам’ятайте, не можна торкатися відкритих частин тіла руками – це небезпечно, бо електричний струм проходить крізь тіло постраждалого.

Дроти, що зайнялися, небезпечно гасити водою. Їх краще накрити прогумованою тканиною або засипати піском.

Після звільнення потерпілого йому треба негайно надати першу допомогу і викликати швидку допомогу.

Надання першої медичної допомоги постраждалому при електротравмах

Насамперед треба знизити температуру в місці опіку, приклавши лід з холодильника (можна і будь-які заморожені продукти, попередньо обгорнувши їх чистою тканиною). Підійде і холодна вода.

Коли людина при свідомості, будь то дитина чи дорослий, дайте знеболююче типу анальгетик і заспокійливе (валеріанку, краплі Зеленіна, валокордин, корвалол). Ця травма впливає, насамперед на центральну нервову і серцево-судинну системи.

На місце опіку накладають стерильну пов'язку, бажано так звану волого-висихаючу - із фурациліном. Але ні в якому разі не змащують це місце жиром або маззю на жировій основі.

Якщо постраждалий втратив свідомість, але дихання є, його кладуть на бік. При порушенні дихання і серцебиття роблять масаж серця і штучне дихання “рот у рот ” до приїзду бригади лікарів.

Потерпілий повинен лежати, ні в якому разі не дозволяйте йому ні сідати, ні вставати. Це може призвести до важких наслідків, тому що в організмі виникають серйозні внутрішні розлади. Як і що робити далі повинен визначити тільки лікар.

Велика помилка, якщо електричний опік пробують гоїти вдома або амбулаторно. При сильних опіках пальців, долонь в перші два-три дні їх ще можна врятувати від некрозу (відмирання). Але пізніше - ні.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

При звільненні від дії електричного струму і наданні першої допомоги потерпілому важлива кожна хвилина.

Виконання цих простих вимог збереже життя Вам і Вашим близьким. Тож будьте обережні, цінуйте власне життя і здоров’я!

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com